[smartslider3 slider=3]
Home » Lokalizacja i Atrakcje Augustowa » Augustów latem – na wodzie

Augustów latem – na wodzie

motorowodniactwoMotorowodniactwo

W Augustowie znajduje się 5 różnych stoczni, które produkują luksusowe łodzie motorowodne. Rozbudowana baza dla motorowodniaków, to doskonała okazja na zwiedzenie Augustowa. Marina Borki zapewnia miejsca do cumowania łodzi we własnym porcie.


zeglarstwoŻeglarstwo

Pojezierze Augustowskie przyciąga żeglarzy ciszą i spokojem oraz gościnnymi marinami przystosowanymi do cumowania i postoju jachtów. Żeglarze mają do dyspozycji połączone ze sobą Kanałem Augustowskim jeziora Necko wraz z jez. Rospuda, jezioro Białe oraz jez. Studzienickie. Największe spośród jezior to Sajno.


narty-wodneNarty wodne

W Augustowie można spróbować swoich sił w narciarstwie wodnym w dwóch formach: za motorówką lub na wyciągu. Trenować można na tradycyjnych dwóch nartach lub na wakeboardzie.
W Augustowie działa wyciąg nart wodnych. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Został wybudowany w 1999 r. nad pięknym jeziorem Necko. Jest to niewątpliwie jedna z największych atrakcji regionu, uhonorowana prestiżowym tytułem „Atrakcji Turystycznej Roku 1999” przez Polską Organizację Turystyczną. Wyciąg ma 740 m długości, a maksymalna do osiągnięcia na nim prędkość to 58 km/h.


windsurfWindsurfing

Augustów to miasto miłośników wszelkich sportów wodnych i turystyki aktywnej. Sportem zyskującym coraz większą popularność jest windsurfing, a w Augustowie są idealne warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu.
Gdzie pływać? Najlepiej na tych jeziorach, gdzie wiatr wchodzi bez problemu, np. na nieosłoniętym jeziorze Białym. A do nauki najlepsze są jeziora osłonięte, jak jezioro Necko.


rejsy-statkiemRejsy statkiem

Żegluga Augustowska pierwsze rejsy zaczęła organizować w 1953 r. Z jej usług korzysta rocznie ok. 100 tysięcy pasażerów. Sezon żeglugowy rozpoczyna się w kwietniu i trwa do późnej jesieni. Do dyspozycji gości żegluga oddaje 200-osobowe statki: Sajno i Serwy oraz 330-osobowy statek – katamaran Swoboda.
Rejs do Studzienickiej – przez jezioro Necko, jezioro Białe  oraz jez. Studzienickie  połączone ze sobą Kanałem Augustowskim. Rejs w Dolinę Rospudy – przez jezioro Necko  i jez. Rospuda.


rejsy-gondolaGondole i katamarany

W ofercie augustowskiej floty katamaranowej znajdują się rejsy w Dolinę Rospudy lub rejs Szlakiem Papieskim . Wybrać się można również w dłuższe rejsy, np. 4-godzinny rejs do Swobody, 6-godzinny rejs do Gorczycy oraz całodzienny rejs do Paniewa.
Alternatywą dla katamaranów są stylizowane 11- osobowe gondole, które na życzenie klientów organizują rejsy w najbardziej malownicze zakątki pojezierza augustowskiego. Największym powodzeniem cieszy się obecnie rejs w Dolinę Rospudy oraz tzw. Szlak Papieski na jezioro Studzienickie.


kajaki2Kajaki

Szlaki kajakowe na terenie Puszczy Augustowskiej (łącznie 347 km szlaków) są bardzo malownicze i nie sprawiają wielu trudności. Świetnie nadają się na wyprawę z dziećmi.

Szlak kajakowy rzeki Czarna Hańcza i Kanału Augustowskiego
Długość: 98 km wraz ze szlakiem Kanału Augustowskiego
Start: Bryzgiel, jez. Wigry, koniec: Augustów, jez. Necko
Czas trwania: 5-6 dni
Jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce, oferujący wyjątkowy kontakt z nienaruszoną naturą Puszczy Augustowskiej oraz niezwykłe doświadczenie śluzowania na XIX-wiecznym Kanale Augustowskim.

Szlak kajakowy rzeki Rospudy
Długość: 73 km
Start: Supienie, jez. Rospuda (Filipowska), koniec: Augustów, jez. Necko
Czas trwania: 4 dni.
Trasa dla spragnionych wrażeń miłośników kajakarstwa. Momentami Rospuda zdaje się być rzeką górską – taki charakter nadają jej wysokie zalesione brzegi i kamieniste dno. Na szlaku kajakarze mogą spotkać pewne utrudnienia, jak na przykład: kamieniste, płytkie dno czy silny prąd rzeki lub powalone pnie drzew. W Bakałarzewie i Raczkach Małych trzeba przenieść kajaki.

Szlak kajakowy rzeki Netty
Długość: 38 km
Start: Augustów, rzeka Netta, koniec: śluza Dębowo
Czas trwania: 2 dni
Netta to malownicza i rzadko uczęszczana rzeka nizinna meandrująca wśród łąk i trzcinowisk przez raczej nieznane turystom tereny. Może być przedłużeniem dwóch innych szlaków regionu w kierunku Biebrzy – Rospudy i Czarnej Hańczy.

Szlak kajakowy przez jezioro Sajno i Kanał Bystry
Długość: ok. 30 km
Start: Kanał Bystry, koniec: Augustów
Czas trwania: 1 dzień
Szlak rozpoczyna się na Kanale Bystrym, którym spływa się do jeziora Sajno, później przez jez. Sajenek, jez. Staw Sajenek, powrót do jez. Sajno, rzeka Sajownica. Wymagane jest przeniesienie kajaków przez wał na Kanale Augustowskim. Powrót przez śluzę Augustów.


wedkarstwoWędkarstwo

W Augustowie zarówno amatorzy, jak i zawodowcy w uprawianiu wędkarstwa będą się czuć jak w raju. Połowić można tu z brzegu lub łodzi, a sezon „na rybkę” trwa cały rok. Zimą, gdy zamarzną jeziora, spróbować można wędkowania podlodowego. W Puszczy Augustowskiej wędkować można do woli: czyste jeziora i rzeki, cisza i spokój, jednym słowem warunki idealne dla wędkarzy.

Miejsca, gdzie w Augustowie można uprawiać wędkarstwo:

 • Jezioro Białe Augustowskie – 476,6 ha powierzchni, max. 30 m głębokości. Ryby: szczupaki, okonie, węgorze, sieje, sumy, sielawy, płocie, leszcze, liny, wzdręgi.
 • Jezioro Blizno – 241 ha powierzchni, max. 26 m głębokości. Ryby: leszcze, szczupaki, okonie, płocie.
 • Jezioro Długie (Kalejty) – 159 ha powierzchni, max. 12 m głębokości. Ryby: leszcze, płocie, szczupaki, liny, karpie.
 • Jezioro Necko – 400 ha powierzchni, max. 25 m głębokości. Ryby: węgorze, okonie, szczupaki, leszcze, płocie, klenie, sumy, karpie, liny i jazie.
 • Jezioro Rospuda – 104 ha powierzchni, max. 11 m głębokości. Ryby: leszcze, liny, szczupaki, okonie, węgorze, sumy, płocie, klenie i jazie.
 • Jezioro Sajenek – 68,2 ha powierzchni. Ryby: szczupaki, okonie, liny, sandacze, węgorze, płocie, leszcze, sielawy, sieje, sumy, miętusy, karpie, stynki.
 • Jezioro Sajno – 522 ha powierzchni, max. 27 m głębokości. Ryby: szczupaki, okonie, węgorze, sandacze, karpie, leszcze, liny i sieje.
 • Jezioro Serwy – 460 ha powierzchni, max. 41,5 m głębokości. Ryby: szczupaki, leszcze, okonie, płotki, uklejki, krąpie.
 • Jezioro Studzieniczne – 251 ha powierzchni, max. 30 m głębokości. Ryby: węgorze, okonie, szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, liny, sielawy i wzdręgi.
 • Staw Sajenek – 35,8 ha powierzchni. Ryby: szczupak, okoń, lin, sandacz, węgorz, płoć, leszcz, sielawa, sieja, sum, miętus, karp, stynka.
 • Staw Wojciechowski – 22,6 ha powierzchni. Ryby: szczupak, okoń.
 • Rzeka Netta – głębokość to średnio 1,6 m, waha się od 0,6 do 5 m, a szerokość średnia wynosi 17 – 20 m. Ryby: jaź, jelec, kleń, krąp, leszcz, lin, miętus, okoń, płoć, szczupak, wzdręga, węgorz, sum.
 • Kanał Augustowski – ryby: lin, leszcz, okoń, szczupak, węgorz, karaś, miętus, płoć i ukleja