[smartslider3 slider=3]
Home » Lokalizacja i Atrakcje Augustowa » Augustów latem – na lądzie

Augustów latem – na lądzie

rowery2Rowery

Puszcza Augustowska oferuje rowerzystom bogatą sieć szlaków (łącznie 281 km), które przebiegają przez wszystkie najciekawsze zakątki Puszczy. Doskonałe trasy znajdą tutaj doświadczeni rowerzyści poszukujący wyzwań, jak i ci, którzy zechcą wybrać się na przejażdżkę z dziećmi. Na wyprawę rowerową po Puszczy nie trzeba zabierać własnego roweru – w Augustowie działają wypożyczalnie sprzętu oferujące rowery do wynajęcia od 8 zł/h lub 30zł/dzień.

 

Szlak rowerowy wokół jezior Białe i Studzieniczne

Start: Augustów, ul. Turystyczna (obok stacji PKP) koniec: Klonownica (przed przejazdem kolejowym)
Długość: 22,2 km
Kolor: niebieski
Trasa: Augustów – Przewięź – śluza Swoboda – Studzieniczna – Wojciech – Lipowiec – Augustów

Szlak rowerowy wokół jeziora Sajno

Start: Augustów (na parkingu przed Starą Pocztą) koniec: Białobrzegi
Długość: 21,4 km
Kolor: żółty
Trasa: Augustów, Stara Poczta – Królowa Woda – Kanał Bystry – Sajenek – Białobrzegi – Augustów

Szlak rowerowy wokół rzeki Netty

Start: Białobrzegi koniec: Białobrzegi
Długość: 38,8 km
Kolor: niebieski

Szlak rowerowy Doliny Rospudy

Start: Białobrzegi (przy skrzyżowaniu drogi żwirowej prowadzącej w kierunku mostu na rzece Turówce (z drogą krajową nr 8) koniec: Klonownica
Długość: 49,2 km
Kolor: zielony
Trasa: Białobrzegi – Żarnowo I – Żarnowo II – Żarnowo III – Turówka – Biernatki – Pruska Wielka – Janówka – Topiłówka – Młynisko – Święte Miejsce – droga wzdłuż jeziora Jałowo – Józefowo – Szczeberka – Szczebra – droga wzdłuż Jeziora Rospuda – Klonownica

Szlak rowerowy na Powstańce

Start i koniec: Przewięź, przy skrzyżowaniu drogi asfaltowej i żwirowej prowadzącej w kierunku uroczyska „Powstańce” (przed plażą „Patelnia”)
Długość: 18,9 km
Kolor: czarny
Trasa: Przewięź – Uroczysko Powstańce – Strękowizna – Przewięź

GREEN VELO

Rowerowa autostrada liczy ok. 2000 kilometrów. Zaczyna się w Elblągu. Biegnie przez m.in.: Węgorzewo, Gołdap, Suwałki, Augustów, Białystok, Hajnówkę, Mielnik, Terespol, Chełm, Krasnystaw, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Sandomierz, Raków, Chęciny, Kielce. Jak obliczyli specjaliści przejechanie tej trasy zajmie od trzech tygodni do 40 dni.
Podlaski odcinek będzie liczy ok. 500 kilometrów.


konieJazda konna

Szlak konny Puszczy Augustowskiej i Mazur stanowi ciąg dróg i ścieżek o łącznej długości ok. 400 km, przeznaczonych do jazdy konnej wierzchem.. Większość trasy w okolicach Augustowa stanowią dukty leśne pozwalające na cwał, a 400-to metrowa przeprawa wodna nad jez. Sajno pozostawia niezapomniane wrażenia na każdym wędrowcu.
Trasa: od leśniczówki Lipniak w Wigierskim Parku Narodowym (na północ od Suwałk) przez Nadleśnictwa: Suwałki, Szczebra, Płaska, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Nadleśnictwo Rajgród, Nadleśnictwo Ełk i Nadleśnictwo Drygały po jezioro Orzysz. Boczne rozgałęzienia docierają do tak urokliwych miejsc jak m.in. śluza Kurzyniec na polsko-białoruskiej granicy czy uroczysko Grzędy w Parku Biebrzańskim.


wycieczki-piesze-1Piesze wycieczki

Pasjonaci pieszych wycieczek i spacerów z kijkami na pewno nie będą zawiedzeni, wędrując wśród lasów Puszczy Augustowskiej.
To jeden z największych polskich kompleksów leśnych o powierzchni 160 tys. ha (114 tys. ha na terenie Polski). W Puszczy Augustowskiej dominują drzewa iglaste: sosna i świerk, które stanowią doskonały filtr oczyszczający, a także wzbogacają powietrze w tlen, olejki eteryczne i fitocydy. Tak wyjątkowe warunki zachęcają do aktywnego spędzania czasu na licznych szlakach turystycznych.


plazowanie2Plażowanie

Najpopularniejszą formą rekreacji w okresie letnim w Augustowie jest odpoczynek nad wodą, kąpiele i plażowanie.

Plaża Bielnik nad jez. Necko przy ośrodku Marina Borki
Znajduje się tu boisko do siatkowej piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci i urządzenia fitness. Przy ośrodku Marina z pomostami i kąpieliskiem.

Plaża miejska z Molo Radiowej Trójki
Położona nad jeziorem Necko z drugim co do długości pomostem w Polsce i dobrą infrastrukturą. Molo ciągnie się wzdłuż brzegu jeziora na 147 metrów. Jest ono połączone z kompleksem bulwarów spacerowych. Tuż obok mola zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Plaża Postiw z Elektrycznym Wyciągiem Nart Wodnych
Piaszczysta plaża z drewnianym pomostem, gdzie zlokalizowane są boiska do gry w siatkówkę plażową oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego i punkt gastronomiczny.

Plaża przy Sanatorium Augustów
Plaża zlokalizowana nad jez. Necko z placem do piłki plażowej, badmintona oraz punktem małej gastronomi. Na końcu plaży znajduje się miejsce rozrywki dla najmłodszych z dużą zjeżdżalnią wodną oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Plaża przy Ośrodku „Goła Zośka”
Legendarna plaża zlokalizowana 5 km od centrum miasta, gdzie można wynająć domek nad brzegiem jeziora Rospuda lub rozstawić namiot i korzystać z kąpieli słonecznych z dala od zgiełku miasta. Do dyspozycji gości plaża z miejscem na ognisko i wiatą.

Plaża przy Ośrodku Wypoczynkowym „Królowa Woda”
Dwie piaszczyste plaże nad jez. Sajno zlokalizowane 4 km od centrum miasta: jedna z pomostem, a druga „dzika” w lesie.

Plaża przy Ośrodku Wypoczynkowym „Patelnia” w Przewięzi

Jedna z najsłynniejszych plaż nad jeziorem Białym zlokalizowana 9 km od centrum miasta. Piaszczysta plaża na zboczu skarpy stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku. Znajdziemy tu też kilka zagospodarowanych miejsc,
gdzie można przysiąść przy stoliku, postawić grilla, czy też rozpalić ognisko.


OLYMPUS DIGITAL CAMERAWycieczki na Litwę

Augustów to świetna baza wypadowa do zwiedzania sąsiedniej Litwy. Urokliwe Wilno położone jest zaledwie 176 km od Augustowa, a uzdrowisko Druskienniki usytuowane na brzegu Niemna jest oddalone jedynie 68 km od Augustowa